subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Kredyt mieszkaniowy – jaka procedura?

To nie jest spacerek. Procedura, w ramach której udzielany jest kredyt mieszkaniowy to pole minowe, trudna przeprawa przez dżunglę papierów i droga pełna pułapek. Jak może wyglądać?

Kredyt mieszkaniowy to nie jest worek ziemniaków, żeby dostać go raz-dwa. Procedura jest skomplikowana i obejmuje wiele etapów. Oto one.

Na raz: wybrać najlepszy bank

bankProcedurę najlepiej zacząć jeszcze przed jej oficjalnym rozpoczęciem. A więc – w momencie, w którym trzeba wybrać bank. Kredyt mieszkaniowy jest bowiem na tyle dużym przedsięwzięciem, że wymaga odpowiedniego, wcześniejszego przemyślenia. Dlatego przed wejściem do oddziału banku należy wszystko dobrze przeanalizować.

Na początek wybrać właściwą instytucję finansową. Zwrócić uwagę na warunki, na których udzielany jest kredyt mieszkaniowy, to oczywiste. Ale także dowiedzieć się, ile trwają poszczególne procedury i jaki procent wniosków jest odrzucany. Bank trzeba prześwietlać tak samo, jak bank prześwietla nas.

Na dwa: złożyć wniosek

Dopiero wtedy, kiedy mamy pewność co do wyboru właściwego banku możemy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. To pierwszy krok na drodze do kupna mieszkania lub domu na własność. Wcale nie taki prosty. Banki mają bowiem duże wymagania dotyczące swoich klientów, a więc i wypełnienie wniosku może być problematyczne.

Weźmy choćby taką sytuację: firma klienta zmieniła nazwę i adres. Co zrobić? Otóż właśnie! W banku czeka wiele takich pułapek i ślepych korytarzy. Po złożeniu wniosku bank będzie mógł wstępnie ocenić, czy klient może otrzymać kredyt, czy też byłoby to zbyt ryzykowne.

Na trzy: dostarczyć dokumenty

Potem przychodzi czas na zbieranie dokumentów. Tych może być bardzo dużo. Począwszy od zaświadczenia o zarobkach, przez kopię umowy o pracę, a na papierku z Zakładu Usług Społecznych potwierdzającym niezaleganie ze składkami skończywszy. Papierkologii może nie być końca.

W tym miejscu można przekonać się, jak ważna jest wstępna analiza oferty banku. Kto wybrał taki, gdzie formalności załatwiane są szybko i sprawnie, może zyskać wiele tygodniu. Kto zdecydował się na inną instytucję finansową, ten na kredyt mieszkaniowy może długo poczekać.

dokumenty

Na cztery: czekać na decyzję

Poczekać trzeba będzie na ostateczną decyzję banku. To już jednak prawie koniec starań o kredyt mieszkaniowy. Kto dotarł do tego miejsca, ten może być pewien, że prędzej czy później bank powie – tak. Chyba, że w międzyczasie coś się wydarzyło i nastąpiła gwałtowna zmiana warunków wyjściowych.

Po uzyskaniu decyzji trzeba będzie tylko podpisać górę papierów i poczekać, aż pieniądze znajdą się na koncie tego, od kogo kupujemy mieszkanie.

Na pięć: zacząć spłatę

Wtedy przyjdzie czas na to, co w sumie najłatwiejsze w całym procesie. Czyli na spłatę. Kredyt mieszkaniowy zaciągany jest na wiele lat, raty powinny być dopasowane do możliwości klienta. Trzeba jednak będzie pogodzić się z obniżeniem poziomu życia. W zamian jednak, będzie można mieszkać we własnym M. I o to przecież w tym wszystkim chodzi.