subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Systemy ERP dla początkujących – co to jest i jak działa?

Firma jest niczym zegarek. By wszystko działało tak, jak trzeba, każdy z trybików organizacji, nawet najmniejszy, musi być zsynchronizowany z pozostałymi. Brak szybkiej i skutecznej wymiany informacji, nieuporządkowana baza klientów, brak spójnego zarządzania magazynem, nieusystematyzowany system obiegu dokumentów – to wszystko utrudnia a nawet funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dziś jednak zarządzanie firmą może być znacznie prostsze dzięki systemom ERP.[adsense-zaq1]

Systemy ERP, czyli co?

Skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza: Enterprise Resource Planning, czyli – w wolnym tłumaczeniu – planowanie zarządzania zasobami firmy. Dziś jednak najczęściej mówimy o ERP, myśląc o oprogramowaniu, które wspomaga zarządzanie firmą dosłownie na każdym etapie.

Jeśli w tym momencie wyobrażasz sobie szereg aplikacji, spośród których każda odpowiada za inną funkcję, pójdź o krok dalej. Tak, jak robią to nowoczesne systemy ERP, które, owszem, najczęściej są zbudowane z różnorodnych modułów – dostosowanych do różnorodnych zadań, jakie może wykonywać firmy – ale wszystkie części systemu stanowią jedną całość. Co to oznacza? W praktyce – tyle, że np. system obsługi zamówień klienta jest zintegrowany z obsługą magazynu, pracą działu zaopatrzenia, ale także księgowości czy windykacji.

Oczywiście, to tylko jeden z wielu możliwych wariantów, bo każda firma czy organizacja działa na nieco innych zasadach. A system ERP możesz skonfigurować tak, by dopasować się do swojego modelu organizacyjnego.

Nie taki diabeł straszny…

Systemy ERP nadal wydają Ci się skomplikowane? Wbrew pozorom, ich wdrożenie i dostosowanie do schematu organizacji nie jest trudne. Zwłaszcza, jeśli postawisz na współpracę z doświadczonym partnerem – firmą, która jest ekspertem w dziedzinie oprogramowania ERP. Bo dopasowanie oprogramowania rozpoczyna się od konsultacji.

W zależności od tego, czy Twoja firma działa w branży usługowej, produkcyjnej czy handlowej oraz czy działasz na polu B2B czy B2C – Twoje potrzeby będą inne. A co, jeśli funkcjonujesz również na polu e-commerce? Wszystko da się połączyć w ramach jednego, kompatybilnego systemu, dzięki któremu dokumenty nigdy się nie zagubią, zamówienia dotrą na czas do wszystkich, którzy zajmują się ich realizacją, a Ty będziesz miał większą kontrolę nad wszystkimi zasobami firmy: finansowymi, majątkowymi, jak i ludzkimi.

Specjalista od oprogramowania ERP przeanalizuje potrzeby Twojej firmy i pozwoli Ci dobrać odpowiednie moduły systemu. Jego wdrożenie i przeszkolenie pracowników nie zajmie wiele czasu, a efekt przejdzie Twoje oczekiwania. Ilość czasu, a i pieniędzy, które zaoszczędzisz dzięki ERP sprawi, że inwestycja szybko się zwróci, a Ty będziesz mógł wziąć głęboki wdech i zająć się tym, co najważniejsze, czyli rozwojem swojego biznesu.