subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Usługi księgowe – dlaczego się opłacają?

Na poziomie mikro usługi księgowe to konieczność. Dzięki nim można lepiej wykorzystywać dostępne środki i sprawnej rozwijać firmę.

Jest wiele powodów, dla których warto wybierać usługi księgowe. Są takie, o których warto napisać. Oto kilka z nich.

Mniej błędów w rachunkach

Podstawowym powodem, dla którego małe firmy powinny wybierać usługi księgowe, jest konieczność eliminacji błędów w prowadzonych księgach rachunkowych. Nawet, jeśli ktoś działa w oparciu o księgę przychodów i rozchodów, zawsze może się pomylić, o czymś zapomnieć itd. Tym bardziej wtedy, gdy jest płatnikiem podatku VAT.

rachunki

W takiej sytuacji usługi księgowe są rozwiązaniem optymalnym. Nie tylko pozwalają odsunąć od siebie konieczność przebijania się przez tony dokumentów i ustaw, ale też eliminują niepotrzebne błędy. Te pojawiłyby się prawdopodobnie tak, czy inaczej, niezależnie od obycia przedsiębiorcy. Lepiej więc zadziałać z wyprzedzeniem i wybrać dobrej jakości usługi księgowe.

Mniejsze ryzyko kontroli

Mniejsza liczba pomyłek przekłada się niemal bezpośrednio na mniejsze ryzyko wystąpienia kontroli z urzędu skarbowego. Dlaczego? Ponieważ urzędnicy skarbówki działają tak, jak oko Saurona z Władcy Pierścieni. Kierują się w stronę danej firmy wtedy, kiedy ta sama zwróci ich uwagę – nietypowym zachowanie albo nieścisłościami w składanych deklaracjach.

Usługi księgowe pozwalają wyeliminować to ryzyko. Jak jednak każda usługa, której skutkiem jest zmniejszenie jakiegoś ryzyka, także w tym przypadku należy liczyć się z koniecznością uiszczania za nią opłat. Usługi księgowe nie są darmowe.

Więcej czasu na prowadzenie biznesu

Co nie znaczy, że koszty ich prowadzenia są bardzo dla przedsiębiorcy bolesne. Czas, który normalnie poświęcony byłby na zabawę z fakturami, dokumentami i deklaracjami, można przecież wykorzystać w zupełnie inny sposób – rozwijając i prowadząc biznes. W końcu o to chodzi w przedsiębiorczości, żeby szukać rozwiązań najbardziej optymalnych.

biznes - biuro

Z tego względu wydatek związany z korzystaniem z usług księgowych jest tak naprawdę inwestycją, która zwraca się po pewnym okresie. I w ten sposób należy na nią patrzeć. Nie zapominając przy tym o innych korzyściach.

Mniej stresu związanego z księgowością

Należy do nich na przykład zmniejszenie stresu związanego z prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Po prostu – usługi księgowe zdejmują z barków przedsiębiorcy ciężar, który często uniemożliwia mu prawidłowe funkcjonowanie. Nerwy związane z niedoinformowaniem czy obawa przed błędami mogą być paraliżujące.

Nie ma się czemu dziwić. Malarz zajmuje się malowaniem mieszkań, a nie wypełnianiem pitów. Podobnie jest w przypadku prowadzącego sklep, który zajmuje się głównie sprzedażą czy architekta, który projektuje budynki.

Usługi księgowe to outsourcing na podstawowym poziomie. Dzięki nim można rzeczywiście wyeliminować wiele procesów, które w przeciwnym razie utrudniałyby życie. Inna sprawa, że na rynku działa wiele przedsiębiorstw, które spokojnie mogą wykonywać tego rodzaju operacje w ramach swojej własnej struktury. To jednak najczęściej dużo większe jednostki.