ADAMSMITH

Witaj na moim blogu na którym poznasz tajniki inwestowania i zarabiania na nieruchomościach.

Najem okazjonalny – na czym polega?

Najem okazjonalny – na czym polega?

Najem okazjonalny to ustalona prawnie forma najmu mieszkania należącego do osoby prywatnej. Rentierzy wybierają go coraz częściej, ponieważ lepiej zabezpiecza ich interesy niż tradycyjna umowa najmu. Możliwość taka pojawiła się w polskim prawie na mocy ustawy z dnia 21 czerwca 2021. Była to odpowiedź na problemy doświadczali właściciele mieszkań w kontakcie z nieuczciwymi lokatorami. Czym właściwie jest najem okazjonalny i jak mogą na nim skorzystać rentierzy?

ABC najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego powinna być zawarta w formie pisemnej i muszą być dołączone do niej konkretne załączniki. Inaczej dokument ten jest nieważny. Rentiera prócz porozumienia najmu chroni oświadczenie lokatora o dobrowolnym poddaniu się eksmisji, jeśli nie będzie w terminie opłacał czynszu, niszczył mieszkanie lub na przykład zakłócał spokój społeczności sąsiedzkiej. Pismo to musi być sporządzone u notariusza i przez niego uwierzytelnione. Prócz tego w oddzielnym oświadczeniu potencjalny najemca musi podać adres, pod który będzie mógł się przeprowadzić, jeśli umowa najmu będzie musiała zostać zerwana.

Dokument dotyczący adresu zastępczego powinien być uzupełniony o informację o meldunku lokatora lub oświadczenie właściciela lokalu, mówiące o tym, że przyjmie najemcę, gdy ten będzie musiał się wyprowadzić. Jak wspominaliśmy, umowa najmu okazjonalnego staje się coraz bardziej popularna. W związku z tym w internecie pojawiły się firmy, które sprzedają oświadczenia o lokalu zastępczym bez pokrycia. Rentierzy powinni na to uważać, bo jeśli nierzetelny lokator nie będzie miał się gdzie wyprowadzić, proces eksmisji może być utrudniony. Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją w praktyce? Wystarczy sprawdzić prawdziwość oświadczenia, na przykład przez kontakt z właścicielem lokum, którego dane widnieją w dokumencie.

Notariusz zabezpiecza interesy rentiera

Dokument w formie aktu notarialnego daje właścicielom mieszkań poczucie bezpieczeństwa. Notariusz przed sporządzeniem dokumentu dotyczącego eksmisji będzie chciał zobaczyć podpisaną już umowę najmu okazjonalnego. Po sprawdzeniu, czy jest ona zgodna z przepisami, urzędnik zajmie się sporządzeniem aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji. Aby cały proces odbył się szybko i bez komplikacji, niezbędny jest też odpis oświadczenia o lokalu zastępczym. W ten sposób zyskujemy pewność posiadania wszystkich niezbędnych dokumentów chroniących interes właściciela.

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego można dodatkowo uzależnić od wpłacenia kaucji przez najemcę. Jest to kwota, którą ustala rentier, a pieniądze te powinny być przeznaczone na usunięcie ewentualnych zniszczeń, za które odpowiedzialny jest lokator. W przypadku tego rodzaju najmu, kwota ta może również pomóc trenerowi utrzymać mieszkanie, gdy wyprowadzka lokatorów się przeciąga, a nie mogą oni regulować należności z tytułu jego użytkowania. Warto jednak pamiętać, że kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu, którego stawka jest ustalana w dniu podpisywania umowy. Cała suma podlega ona zwrotowi, jeśli lokal zostanie opróżniony o czasie i nie będzie w nim usterek poważniejszych niż te wynikające z codziennej eksploatacji nieruchomości.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

AUTOR

Cześć! Nazywam się Adam Kowalski

Witam cię na moim blogu o inwestowaniu i metodach efektywnego zarabiania na nieruchomościach.

Witam cię na moim blogu o inwestowaniu i metodach efektywnego zarabiania na nieruchomościach.