ADAMSMITH

Witaj na moim blogu na którym poznasz tajniki inwestowania i zarabiania na nieruchomościach.

Aktywne i pasywne inwestowanie w nieruchomości – czym się różnią?

inwestowanie w nieruchomości

Aktywne i pasywne inwestowanie w nieruchomości – czym się różnią?

Inwestowanie w nieruchomości wciąż jest bardzo popularne, a osoby, które chcą się w to zaangażować, szukają nowych sposobów na osiągnięcie zysku. Wraz z wysokim zainteresowaniem tego rodzaju działalnością rośnie liczba kursów, które mają za zadanie uzbroić przyszłych inwestorów w niezbędną wiedzę. Korzystając z nich, dowiemy się, że istnieją dwa podstawowe sposoby obracanie nieruchomościami. Można to robić aktywnie lub pasywnie. Czym różnią się od siebie te drogi i czego wymagają od osób, które chcą pomnożyć swoje środki?

Inwestor aktywny czyli kto?

Część inwestorów działa na rynku nieruchomości aktywnie. Oznacza to, że samodzielnie przeprowadzają i finalizują projekty mające na celu pomnożenie kapitału. Takie osoby na własną rękę znajdują domy lub mieszkania w okazyjnej cenie. Następnie przeprowadza remont i sprzedaje nieruchomość z zyskiem. W przypadku flippa, czyli szybkiej odsprzedaży nieruchomości po wyższej cenie cykl ten można powtarzać. Po odzyskaniu środków z zakupu, inwestor wynajduje kolejne lokum i podwyższa jego standard, by następnie znaleźć kupca na zmodernizowane mieszkanie.

Tego rodzaju działalność wymaga nie tylko odpowiedniego kapitału, ale i bardzo konkretnej wiedzy i umiejętności. Flipper musi znać zasady prawne, administracyjne i podatkowe by jego działalność była bezpieczna i zyskowna. Jego praca wiąże się też z konkretnym ryzykiem. Nie każde mieszkanie nadaje się do szybkiego remontu, inne nawet po gruntownym remoncie trudno jest sprzedać. Szybkie transakcje na rynku nieruchomości wiążą się też z konkretnymi obciążeniami podatkowymi. Trzeba je brać pod uwagę, oceniając rentowność całego przedsięwzięcia.

ABC inwestowania pasywnego

Inwestorowi pasywnemu potrzebne są tylko lub aż wolne środki i kompetentny partner biznesowy, który zajmie się resztą. Takie osoby dostarczają kapitał i najczęściej nie chcą angażować się we flipowanie, zostawiając tę część pracy doświadczonym specjalistom. Główną motywacją inwestora pasywnego jest pomnażanie kapitału bez nakładu czasu i pracy. W praktyce okazuje się, że z właściwymi ludźmi może się to naprawdę opłacać. Pasywna działalność na rynku nieruchomości to wymarzone rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko pomnożyć swój kapitał i nie boją się związanego z tym ryzyka.

Pasywna inwestycja we flippa to kuszące rozwiązanie w porównaniu z lokatą długoterminową lub relatywnie ryzykownymi inwestycjami w akcje giełdowe czy kryptowaluty. Rynek nieruchomości jest bardziej przewidywalny i bezpieczny, choć oczywiście przeznaczenie środków na flippa nie jest w pełni pozbawione zagrożeń. Odsprzedaż lokum po remoncie może zawsze przynieść mniejsze zyski niż zakładano, lub czekać na kupca dłużej. Jednak inwestor aktywny i pasywny w ramach współpracy mają większe szanse na to, że ich plan się powiedzie. Ten pierwszy wnosi do przedsięwzięcia wiedzę i doświadczenie, drugi kapitał na zakup lokum po okazyjnej cenie oraz niezbędne prace remontowe.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

AUTOR

Cześć! Nazywam się Adam Kowalski

Witam cię na moim blogu o inwestowaniu i metodach efektywnego zarabiania na nieruchomościach.

Witam cię na moim blogu o inwestowaniu i metodach efektywnego zarabiania na nieruchomościach.